VIP pro inovace

13.9.2003, Vlastimil Veselý

13. září jsme spustili novou verzi VIP – Virtuálního inovačního parku. Nový grafický kabát, aktualizované VIP tipy a rozšířený informační servis k evropským projektům jsou zatím nejviditelnějšími změnami, se kterými se můžete seznámit.

Jak jste si asi povšimli, rozhodli jsme se po osmi letech k malé změně názvu. V době našeho vzniku – v polovině devadesátých let – jsme se snažili odlišovat důrazem nikoli na samotné technologie, nýbrž na informační obsah – nezbytnou to potravu Internetu a elektronického podnikání, které se často nedostávalo. V dnešní době je s informacemi jiný problém. Je jich příliš a přes informační smog nedokážeme často rozlišit hlavní od vedlejšího, potřebné od nepotřebného. Data a informace (na rozdíl od znalostí) jsou již málo na získání konkurenční výhody a nové kvality. Informace dnes nabízí kdekdo a dají se relativně snadno opatřit.

Tím, co dnes rozhoduje o tom, zda uspějete na (minimálně evropském) trhu a zda budete atraktivním partnerem pro ostatní, jsou inovace. Jakýkoli proces transformace nápadu do nového nebo zlepšeného produktu, výrobního nebo obchodního procesu, unikátní přidaná hodnota. Od ostatních pramenů, odkud čerpáte informace, znalosti, zkušenosti a kontakty, se nyní hodláme odlišovat zaměřením na nové způsoby využívání technologií a informací, na jejich širší ekonomické a společenské souvislosti, na podnikatelství a neotřelé nápady. A především na lidi, kteří se nebojí chodit po nevyšlapaných cestičkách a někdy možná i proti proudu.

Inovacím se daří v prostředí výzkumu, vzdělávání a talentovaných individualit. Stavění mostů mezi firemní sférou a vysokými školami, spojování podnikatelského ducha s akademickou svobodou tvorby pro nás zůstávají tématy, kde bychom rádi byli vašim průvodcem. Náš inovační park by měl být místem, kde najdete komunitu lidí podobných zájmů a důvěryhodný zdroj kontaktů a podstatných informací. Můžeme si dovolit k vám mluvit a psát upřímně a s osobním zaujetím, neboť nejsme PR agentura ani anonymní server. Oceníme, pokud s námi budete takto komunikovat i vy.

Do měsíce bychom měli představit také novou podobu služby VIP Forum, která bude společně s newsletterem VIP Direct integrována na portálu park.cz. Budeme vděčni, když tam dáte vědět vaše názory na nový VIP a pokud nám odpustíte případné problémy v prvních dnech provozu.

Zpět na blog