Na konci loňského roku schválila vláda Analýzu stavu výzkumu, vývoje a inovací v ČR a jejich srovnání se zahraničím – 2006. Součástí je i shrnutí politik a opatření uskutečňovaných se záměrem podpořit vědu a výzkum u nás. O realizaci těchto politik a opatření má brzy přinést informace zpráva Rady pro vědu a výzkum.
Téma: Průzkumy a studie
Je východní Německo atraktivnější pro zahraniční investice než východní Evropa?
Deset německých měst loni požádalo o vypracování studie, která by porovnala východní Německo s potenciálními oblastmi pro investice ve střední a východní Evropě. Prioritou bylo analyzovat a srovnat podnikatelské prostředí ne z hlediska finančních nákladů, ale z hlediska přidané hodnoty – kvality infrastruktury, rozsahu výzkumných aktivit, úrovně vzdělání obyvatel a obecně kvality života.
eEurope 2005: pololetní vysvědčení
Akční plán eEurope 2005 se blíží k polovině svého časového horizontu a EU se rozhodla vyhodnotit dosavadní postup jeho plnění. Výsledkem je „pololetní vysvědčení“ v podobě dokumentu s názvem „eEurope 2005 Mid-term Review“. Je vcelku optimistické a hlavní cíle navrhuje neměnit. Přesto doporučuje určité změny ….
Bariéry růstu konkurenceschopnosti České republiky
Čtenářům VIP představujeme další studii zabývající se inovacemi, vývojem a výzkumem. 133-stránková Ročenka konkurenceschopnosti České republiky 2005 byla zpracována Centrem ekonomických studií Vysoké školy ekonomie a managementu a Národní observatoří zaměstnanosti a vzdělávání Národního vzdělávacího fondu pod vedením Anny Kadeřábkové.
Inovační výkonnost českých podniků
Čtenářům VIP představujeme další studii zabývající se inovacemi, vývojem a výzkumem. 52-stránkový dokument s názvem Národní inovační systémy – podnikové zdroje a podnikatelské prostředí, který se opírá o zahraniční a domácí průzkumy inovačních firem, letos vydalo Centrum ekonomických studií VŠEM a jeho autory jsou Karel Müller a Martin Srholec.
Vzdělání pro informační společnost
Informační revoluce promění podobu vzdělání novými technologickými možnostmi, které informační technologie přinášejí, umožní podstatnou diversifikaci a individualizaci nabídky vzdělávacích příležitostí
Tři pilíře VIP na podporu znalostní ekonomiky
Úvod k dokumentu Tento rok jsme mohli zaznamenat minimálně dvě významnější iniciativy, které předkládaly státu konkrétní požadavky na podporu elektronického obchodu nebo informační společnosti. Jednou z nich byla Bílá kniha elektronického obchodu, kterou inicioval a realizoval tým ÚVIS (tedy de facto sám stát) a které jsme se již ve VIP věnovali. Druhou aktivitou byl reprezentativní […]
Web audit českých bank 1998
V květnu 1998 provedl tým Virtuálního informačního parku další audit WWW služeb českých bank. Navázal tak přitom na svůj minulý audit z období říjen-listopad 1997. Motivem bylo opět porovnat hodnotu WWW služeb, které tyto instituce poskytují veřejnosti (a které jsou podrobovány značné kritice) a nezávisle zhodnotit jeden z důležitých parametrů, které u našich bankovních institucí […]
Web audit českých bank 1997
V období říjen-listopad 1997 provedl VIP ve spolupráci s poradenskou společností DirectNet zkrácený audit WWW služeb významných českých bank. Motivem bylo porovnat hodnotu WWW služeb, které tyto instituce poskytují veřejnosti
Bariéry růstu konkurenceschopnosti ČR III
V minulých dvou článcích jsme čtenářům VIP představili Ročenku konkurenceschopnosti ČR 2005, kterou zpracoval tým pod vedením Anny Kadeřábkové, a hodnocení indikátorů inovační výkonnosti, podle nichž je ČR srovnávána s ostatními zeměmi EU. V tomto článku, který celou sérii uzavírá, se budeme věnovat pozornost kvalitě lidských zdrojů.